Recykling papieru (odzysk makulatury)

Odzysk makulatury(recykling papieru) ma uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ dzięki wykorzystaniu makulatury są niższe koszty pozyskiwania włókien celulozowych w porównaniu pozyskiwania tego surowce z drewna. Obecnie przecięty mieszkaniec świata zużywa rocznie około 50 kilogramów papieru przy światowej produkcji 318 milionów ton. Więc makulatura to surowiec, który jest obecnie bardzo pożądany nie tylko ze względu na ekonomię, ale także ze względów środowiskowych. Zbiórka papierowych odpadów w dzisiejszych czasach jest niestety koniecznością.

Odpady papierowe – jeden drugiemu nie równy

Papier można przerobić nawet do 6-7 razy aż zostanie uznany jako odpad, z którego za dużo nie da przerobić. Należy pamiętać, że nie wszystko czego makulaturaczęścią jest papier należy wrzucać do pojemnika z makulaturą. Zazwyczaj pojemniki na makulaturę są koloru niebieskiego i są dobrze oznaczone, powinno się pamiętać że należy do nich wrzucać:

 • gazety, książki w miękkich okładkach lub po usunięciu twardych,
 • katalogi, prospekty,
 • tekturę,
 • worki papierowe, papier do pakowania,
 • ścinki drukarskie,

Powinniśmy także pamiętać czego nie wrzucać:

 

 • opakowań z jakąkolwiek zawartością,
 • lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych,
 • tapet,
 • papieru termicznego,
 • zatłuszczonego i brudnego papieru (jeśli jest to fragment wystarczy go oderwać),
 • opakowań wielomateriałowych (tzw. kartoników po napojach np. opakowań tetra pak)
 • artykułów higienicznych

Etapy recyklingu papieru

Papier aby przejść cały proces recyklingu musi najpierw zostać zebrany. Najczęściej zajmują się tym wyspecjalizowane skupy makulatury. Zbierają makulaturę, która zostaje posortowana od odpowiednie odmiany jakościowe(Rodzaj A, B, C, D), a następnie zostaje oczyszczona sprasowana przez odpowiednią prasę która także zamienia makulaturę wielkie bele. Następnie takie bele papieru są przewożone do firm(papierni), które zajmują całym procesem przerobu makulatury, oto najważniejsze etapy tego procesu:

Rozwłóknianie makulatury

Papier w tym etapie zostaje zmieszany z gorącą wodą by został rozdzielony na włókna celulozowe. Zostaje wstępnie oczyszczony i rozdrobniony. Są stosowane są różne typy instalacji rozwłókniających: niskostężeniowe, wysokostężeniowe oraz bębny rozwłókniające.

Strzałka w dół

Mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń i ponowne sortowanie

Masa papierowa zostaje oczyszczona z zanieczyszczeń ciężkich(tj. piasek, zszywacze, spinki) w specjalnych hydrocyklonach. Następnie masa wędruje do specjalnych sortowników gdzie zostaje poddana sortowaniu właściwemu. Po sortowaniu następuje frakcjonowanie masy papierowej aby oddzielić od siebie krótki oraz długie włókna celulozowe.

Strzałka w dół

Odbarwianie

Jest etap, który jest opcjonalny. Podczas produkcji papieru pakowego lub tektury falistej tego etapu się nie stosuje. Przy innej produkcji stosuje się proces flotacji czyli rozdzielanie rozdrobnionych ciał stałych, wykorzystująca różnice w zwilżalności składników.

Strzałka w dół

Bielenie

Tak jak przy etapie odbarwiania bielenie stosuje się przy produkcji konkretnego papieru. Do bielenia papieru najczęściej stosuje się nadtlenki, podsiarczyn sodowy lub kwas formamidynosulfonowy.

Strzałka w dół

Ostateczne oczyszczanie i odwadnianie

Masa ponownie jest sortowana z użyciem specjalnych sortowników, a następnie odwadniania z użyciem filtrów tarczowych lub pras ślimakowych.

Strzałka w dół

Wykańczanie i otrzymywanie produktu

Wyławianie włókien, prasowanie materiału do produkcji papieru oraz wytwarzanie końcowego produktu.

drewno na papier

Ciekawostki na temat papieru:

 1. Średnie zużycie papieru na osobę wynosi około 55 kilogramów. Szacuje się, że każdy mieszkaniec Polski zużywa około 115 kilogramów.
 2. Z jednej tony makulatury poddanej recyklingowi otrzymać można 900 kilogramów papieru.
 3. Recykling 1 kilograma papieru obniża emisję CO2 o 1,5 kg w porównaniu do produkcji z użyciem surowców pierwotnych.
 4. Roczna światowa produkcja papieru wynosie około 318 milionów ton. Bez recyklingu nie dałoby się wytworzyć tak ogromnej ilości papieru z pierwotnego surowca czyli drewna.
 5. 7-35% całej makulatury dostarczonej do papierni to odpad, który zostanie najprawdopodobniej spalony lub przerobiony na coś innego niż stosowany papier.
 6. Twórca papieru Chińczyk Caj Lun wyprodukował swój pierwszy papier z wykorzystaniem sieci rybackiej w 105 roku n.e. Zaś pierwszy papier produkowany z drewna powstał dopiero w 1844 roku wyprodukowany przez Friedricha Gottloba Kellera.
 7. W 2014 roku w Polsce wykorzystano 2139,7 tys. ton makulatury jako surowca wtórnego osiągając 46,5% wskaźnika odzysku tego odpadu, natomiast wskaźnik recyklingu wynosił 45%. W Europie w tym samym roku wskaźnik recyklingu makulatury był na poziomie 71,7%.
 8. Recykling jednej tony makulatury pozwala zaoszczędzić około 5 metrów sześciennych składowiska odpadów, 26 000 litrów wody oraz 4000 kWh energii co przy produkcji masowej oznacza ogromne oszczędności.

Jeśli na Twoim osiedlu nie ma specjalnych pojemników na makulaturę to zgłoście do wspólnoty lub urzędy gminy na takie zapotrzebowanie. Recykling powinien być naszym obowiązkiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *