Recykling opon

Szacuje się, że w Polsce jeździ ponad 18 mln pojazdów, a wiadomo że każdy pojazd potrzebuje opon. Biorąc pod uwagę fakt, że opony zmieniamy raz na kilka lat to można stwierdzić, że zużytych opon produkujemy naprawdę dużo. Zgodnie z obowiązującym prawem nie wolno składować opon na wysypiskach śmieci, wszystko w trosce o środowisko naturalne.opona-roweru

Recykling opon możemy podzielić na trzy rodzaje odzysku.

Recykling materiałowy

Pierwszy i najpopularniejszy rodzaj odzysku jest to recykling materiałowy, polega na mechanicznym rozdrobnieniu opon. W ten sposób otrzymuje się:

  • gumę w postaci granulatu,
  • stal,
  • odpady tekstylne.

Wszystkie otrzymane odpady wykorzystuje się ponownie. Granulat wykorzystuje się do produkcji bieżni, elementów placów zabaw jak i gumowych mat czy dywaników. Stal przetapia się z powrotem na inne elementy stalowe, a odpady tekstylne najczęściej wykorzystuje się jako paliwo alternatywne.

Odzysk energetyczny opon

Drugim rodzajem recyklingu opon jest odzysk energetyczny. Polega na spaleniu opon pociętych na kawałki lub nawet w całości w cementowni lub co raz częściej w ciepłowniach. Wartość energetyczna takiego spalenia jest dosyć spora i wynosi 31,4 kJ/kg (większa niż ze spalania węgla). Z racji tego, że spalanie opon może odbywać się w specjalnie zaprojektowanych piecach to do atmosfery emisja spalin tj. dwutlenku węgla i siarki jest dużo mniejsza niż przy spalaniu węgla, a ponadto po takim zabiegu nie powstaje popiół.

Recykling metodą pirolizy

Piroliza opon polega na termicznym rozkładzie opony bez dostępu tlenu. Dzięki temu rodzaju odzysku uzyskuje się:

  • oleje paliwowe
  • gazy paliwowe
  • stal
  • grafit

Inne zastosowanie zużytych opon

Zużyte opony mogą uzyskać drugie życie dzięki bieżnikowanie opon, a także jako element budowlany. Wykorzystuje się jako umocnienia dróg, bariery, odbojniki dla łodzi, a także jako huśtawka dla dzieci :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *